منشور صالحین
از کلیه همراهان گرامی تقاضا می شود ، قبل از مطالعه سایر قسمتها ، این بخش را مطالعه نمايند . در این قسمت ضمن تشریح اهداف و روشهای سایت ، نکات ظرِيفی  نیز در مورد چگونگی نقل زندگی صالحين آمده است ...

« ادامه مطلب »

یادداشت هفتم - دی ماه 1387

اللهم صل علی محمد و آل محمد
خداوند بزرگ و بی همتا را شاکریم که به دست اندرکاران این خدمت کوچک فرهنگی یک سال دیگر فرصت داد تا بتوانند با ادامه مسیر قدم هایی هر چند کوچک و اولیه برای معرفی بزرگان و ستارگان شیعه به خوانندگان خود بردارند .
با پایان گرفتن دی ماه امسال - 1387 - پنجمین سال فعالیت سایت صالحین به پایان رسیده و این سایت وارد ششمین سال فعالیت خود می شود . همراهان و دوستانی که از قبل با ما همراه بودند حتما می دانند که یک سال گذشته برای ما سال پر فراز و نشیبی بوده است . اما به لطف و عنایت الهی توانستیم از تمام این مشکلات عبور نماییم .

در چند ماه اخیر نیز که سایت مورد هجوم و حمله برخی هکرهای وهابی قرار گرفته بود با تلاش و پیگیری کادر فنی سایت به لطف خدا این مشکل نیز مرتفع گردید که در اینجا از تمام دوستانی که به نوعی در این امر زحمت کشیده اند سپاسگزاریم .

ماحصل این پنج سال فعالیت 44 بخش حکایت صالحین و 15 بخش زندگینامه صالحین بوده است . در این مدت با تمام توان و امکانات  سعی شد که به روز رسانی ماهانه سایت بدون وقفه و دقیقا در روزهای پایانی هر ماه انجام شود .
شکر خدا این روند به جز در یکی دو ما اخیر که به دلیل برخی مشکلات چند روزی دیر انجام شد روند منظمی داشته است .

اینک که به لطف خدا در آستانه شروع ششمین سال فعالیت سایت قرار گرفته ایم مطالب و مورادی هست که لازم است خدمت تمام دوستان و مخاطبین گرامی عرض شود :

1- از ابتدای فعالیت سایت و با توجه به نوع مطالب بروز رسانی ماهانه به عنوان روال سایت در نظر گرفته شد . هر چند با توجه به سرعت انتشار مطالب در اینترنت این به روز رسانی کند به نظر می رسید ، اما توجه به تفاوت و نوع مطالب منتشر شده در این سایت و سایر سایتها و همینطور زمان لازم برای تحقیق و مطالعه در مورد شخصیت بزرگان ، چنین فاصله زمانی منطقی به نظر می رسید .

2- نیاز به طراحی جدید و عدم تغییر گرافیکی و ارتقا فنی سایت و همینطور برخورداری از برخی امکانات جدید وب از دیگر اشکالات و انتقادات وارده به سایت صالحین است که با جان دل آنرا می پذیریم . البته این امر صرفا ناشی از اشتغالات دست اندرکاران و تمرکز بر روی جمع آوری مطالب ناشی شده است .

3- همانطور که قبلا و بارها عرض شد این سایت هیچ گونه حامی مالی یا وابستگی و پشتیبانی خاصی از سوی هیچ نهاد یا سازمانی را ندارد و صرفا با اتکال به خداوند متعال تا کنون به فعالیت خود ادامه داده است .

این امر محاسن و معایبی دارد که به تصور ما محاسن آن بر معایبش برتری دارد .
از محاسن آن شاید حفظ خلوص و حرٌیت در نقل مطالب و به تبع آن تاثیر بیشتر بر مخاطب باشد و از معایب آن عدم برخورداری از امکانات نرم افزاری و امکان هزینه مناسب و مطابق شان مطالب مطرح شده باشد .

به جز موارد بالا مشکلات و مسایل زیادی که هیچ گاه قصد ذکر آنها را نداریم  ، سبب شد که به اتفاق سایر دوستان در تحریریه پس ساعتها بحث و بررسی جدی ، ناگزیز تصمیمات جدیدی برای ادامه فعالیت سایت بگیریم ، هر چند که برای ما نیز نا خوشایند و تلخ است ، اما متاسفانه در شرایط فعلی گریزی از آن نیست .

« به اطلاع کلیه دوستان و مخاطبین گرامی می رساند که از ابتدای بهمن ماه 1387 تا اطلاع ثانوی به روز رسانی سایت از حالت ماهانه خارج به صورت گاهانه ( در بازه های زمانی متفاوت ) انجام خواهد شد . این امر به منظور ایجاد فرصت برای بررسی و ارتقاء فنی ، بصری و محتوایی و انشاالله رفع برخی مشکلات سایت انجام خواهد شد .»

هر چند ممکن است در نظر برخی دوستان انتشار نامنظم مطالب سایت ، مقدمه تعطیل شدن یا پایان یافتن کار آن تلقی شود ، اما سعی و تلاش بسیاری خواهیم کرد که این اتفاق نیافتد .
بعد از پنج سال تلاش به نظر می رسد ایجاد فرصتی برای دست اندرکاران اجرایی جهت بررسی و ارتقاء کارشان ضروری و لازم باشد . هر چند که برخی مشکلات نیز در این تصمیم بی تاثیر نبوده است .
در اینجا از تمامی دوستان و مخاطبین گرامی می خواهیم که با توجه به فرصت پیش آمده نقدها ، گلایه ها و پیشنهادات خود را جهت اصلاح و بهبود سایت  برای ما ارسال کنند تا با توجه به فرصت پیش آمده مورد بررسی قرار گیرد .

در انتها با تشکر از کلیه اساتید و بزرگوارانی که در این مدت با خدمت گزاران سایت همکاری نموده اند امیدواریم که بار دیگر بتوانیم به صورت انتشار منظم و ماهانه سایت در خدمت شما مخاطبین گرامی باشیم .
دوستانی که مایل هستند از تغییرات سایت در این مدت مطلع گردند می توانند در خبرنامه سایت عضو شده تا در صورت به روزرسانی لینک مطالب برای آنها ارسال شود .
بابت قصور خدمت و کاستی های پیش آمده در این مدت از همه دوستان عذرخواهی  نموده و طلب حلالیت داریم و امیدواریم با دعای خیر و خالصانه شما شرایط ادامه این خدمت کوچک همچون سابق برقرار گردد.

و من یتوکل علی الله فهو حسبه
سردبیر و تحریریه سایت صالحین
دی ماه 1387

یادداشت ششم - تير ماه 1386

حتما تقدير چنين بوده که در سال جدید فراز و فرود های زیادی برای این فعالیت کوچک فرهنگی یپش بیاید و ما را وادار به سخن گفتن نماید .
همانطور که برخی از دوستان مطلع هستند در نيمه خرداد 1386 ،  شرکت خارجی ميزبان سایت صالحین به ناگاه دسترسی ما را به سایت قطع نموده و مذاکرات چند روزه برای حل مشکل نیز به نتیجه نرسید .
به همین دلیل ، مجبور شديم با رها کردن کلیه اطلاعات و فعالیت های انجام شده ، به سرور شرکت خارجی دیگری که مطمئن تر به نظر می رسید نقل مکان کنیم .
بازیابی نسخه های پشتیبان و صفحات انجام شد و بعد از گذشت دو یا سه روز اغلب بخشهای سایت مجددا فعال گردید .

هنوز ده روزی از استقرار سایت در محل جدید نگذشته بود که شرکت دوم نیز بدون دلیل موجهی عذر ما را خواست و از ادامه فعالیت سایت جلوگیری نمود .
شرایط دشوار و سختی پیش آمده بود و ادامه کار را در آن شرایط بسیار دشوار می نمود .
 مجبور شدیم مدتی سایت را به صورت معلق نگه داریم تا بتوانیم شرکت جدیدی را برای این کار انتخاب نماییم .

تا کنون سعی کرده بودیم تا بهترین امکانات سخت افزاری را برای ارائه این سرویس از اقصی نقاط دنیا در اختیار بگیریم و این شرایط کار ما را بسیار دشوار نموده بود .

این بار برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه تصمیم براین شد که از یکی از شرکتهای معتبر داخلی استفاده کنیم .
هر چند که رويه قطعی سایت صالحین عدم تبلیغ صریح شخص حقیقی یا حقوقی خاصی بوده است ، اما وظیفه انسانی و شرعی خود می دانیم که از که از کادر فنی و مدیریتی شرکت تارتن پرداز به دلیل حمایت های بی شائبه ایشان در ارائه سرویس و میزبانی سایت صالحین در این شرایط خطیر کمال تشکر و قدردانی را بنماییم .

تمامی امکانات سخت افزاری و پشتیبانی مورد نیاز سایت صالحین توسط این شرکت مهیا گرديده است .
بروز مشکلات اخیر ، تمامی دوستان را برای ادامه محکم تر این خدمت کوچک فرهنگی مصمم تر نمود .
انشاالله  همچنان در سکوت و آرامش به فعالیت خود ادامه خواهیم داد و تا جای ممکن در ارائه مطالب جدید کوشا خواهیم بود.
امیدوارم ادامه فعالیت این سایت مرضی رضای حق قرارگرفته و انشاالله طوری نشود که بیش از این شرمنده دوستان بشویم .

آمین یا رب العالمین
سردبیر و تحریريه سايـت صالحين
تيرماه 1386

یادداشت پنجم - اردیبهشت ماه 1386

برای سایتی که سالانه بیش از  یک یادداشت در مورد برنامه های جاری خود منتشر نمی کند و سعی دارد در سکوت و بدور از جنجال های روزمرده کار خود را پیش ببرد انتشار دو یادداشت در فاصله کمتر از پنج ماه کار دشواری است .
اما مواردی است که شایسته است به اطلاع همه دوستان و بازدیدکنندگان محترم برسد .

اول -مشکلات سرور سایت

ابتدا از تمامی کاربرانی که در دو روز7 و 8 اردیبهشت ماه1386  به دلیل از کار افتادن سرور امکان دسترسی به مطالب را نداشتند پوزش می خواهیم .
این مسئله به دلیل استفاده نا درست چند سایت از امکانات و توان سرور سایت صالحین بود که با قطع این دسترسی آنها مشکل مربوطه حل گردید .

دوم - مروری  بر سلیقه ها و رفتار بازدیدکنندگان سایت

حدود یک سوم مشترکین خبرنامه های سایت اقدام به مشاهده نامه های ارسالی و کلیک روی یکی از لینکهای آن می کنند ، این درحالی است که خبرنامه سایت فقط ماهی یکبار ارسال می شود .
همچنین فقط نیمی از تعداد بالا اقدام به خواندن صفحات دوم ( لینک دوم ) حکایات می کنند که در واقع فقط یک ششم مشترکین خبرنامه هستند . ( که در اینجا به عنوان جمعیت نمونه در نظر گرفته شده اند )
همچنین تعدادی کمتر از صد نفر از میان مشترکین و بازدیدکنندگان اقدام به درج نظر خود در دفتریادبود چهارمین سالگرد سایت کرده اند و بیشترین شرکت کننده در نظر سنجی های سایت در طول 2 ماه به 400 نفر نمی رسد ، این درحالی است که میانگین آمار بازدیدکنندگان سایت چیزی در حدود 1800 نفر در روز می باشد .

نیمی از بازدیدکنندکان به صورت مستقیم وارد سایت شده اند و حدود 25 درصد از بازدید کنندگان آدرس سایت را به لیست مرورگر خود اضافه کرده اند .
حدود نیمی از کل بازدیدکنندکان زیر 30 ثانیه و الباقی بین 2 دقیقه تا یک ساعت در سایت توقف داشته اند .
بیشترین تعداد بازدیدها مربوط به بخش جناب  شیخ رجبعلی خیاط و آیت الله بهجت بوده است .
آمار بالا به نوعی نشانگر این است که فقط جمعیت اندکی از مراجعین به نوعی مخاطب اصلی سایت محسوب شده و در فعالیت های آن مشارکت دارند ، که البته همین نیز جای شکر و قدردانی دارد .
 

سوم - شرایط ادامه کار و به روز رسانی

اکنون روی سخن ما با شما مخاطبین واقعی سایت است .

تعداد قابل توجهی از دوستان با ارسال پیغام خواستار تسریع در به روز رسانی سایت شده بودند .
درست است که شما در محیط اینترنت به صورت روزانه یا حتی دقیقه مطالب جدید در سایتهای مختلف می بینید ، اما به راستی نوع این مطالب یا اهداف آنها با هم قابل مقایسه است ؟
جای دارد که ما یک سئوال کلیدی از شما بپرسیم : سرعت به روزرسانی بیشتر بشود که چه اتفاقی بیافتد ؟ آیا ما سریعتر متحول می شویم ؟ یا ... ؟

ضمن تشکر مجدد از همه دوستان در وضعیت به روزرسانی سایت به اطلاع می رساند :

متاسفانه برخی آفاتی که کم و بیش از ابتدا حدس زده می شد رخ نموده است .
افراد زیادی با استفاده و شاید بهتر باشد بگوییم سوءلستفاده از حسن نیت در انجام این کار و به اهداف مختلف اقدام به کپی و نشر این مطالب به صورت ناقص و یا بدون ذکر منبع نموده اند .
کپی بدون زحمت مطالب در وبلاگ یا سایتها و مخلوط کردن این مطالب با انواع و اقسام مطالب عجیب و غریب دیگر .

این مطلب درست است که نباید جلوی جریان آزاد ( و البته صحیح ) اطلاع رسانی را گرفت اما یکی از شروط اطلاع رسانی درست وفادارای به قانون نشر آن ، حفظ حقوق پديد آورندگان و از دست نرفتن منابع اصلی برای دسترسی خوانندگانی که مایل به مطالعه بیشتر هستند و ذکر لینک آن در کلیه سایتها یا صفحه هایی است که بقولی مطالب را به امانت گرفته اند .

شما در سایت صالحین حتی یک صفحه را پیدا نمی کنید که در بالای آن نام کتاب یا کتابهای مربوطه ذکر نشده باشد و با کلیک بر روی آنها کلیه جزییات منبع روی صفحه نمایش داده نشود . این رویه حتی در مورد فیلم ها و تصاویر نیز رعایت می شود .

اما اکنون ...
 مطالب سایت صالحین به صورتهای مختلف بدون ذکر لینک صفحه و از آن مهم تر نام کتاب مربوطه در وبلاگها و سایتهای مختلف به چشم می خورد .

جای تاسف بیشتر اینجاست که بسیاری از این سایتها این مطالب را کنار مطالب دیگری آورده اند که به صورت کلی نقض غرض گردیده و دچار لغزش های جدی شده است .
مثلا حکایت زندگی یکی از بزرگان را در کنار مطالبی چون احضار جن ، علوم غریبه و امثال  آن آورده است که به طور کامل خلاف نظر گردانندگان سایت صالحین می باشد .

انرژی زیادی صرف شده تا خوانندگان سایت صالحین به عنوان یک شاخص  دریابند این مطالب از یک سنخ نیستند و بسیاری از این موارد و علوم غریبه و امثالهم چه بسا برای انسان تاریکی به همراه بیاورد .

به  دلیل عدم  دسترسی خوانندگان این دسته از وبلاگ ها و سایت ها  به مطالب اصلی چه بسا موارد زیادی ، سوءتفاهم نیز به بار بیاورد .
آیا صاحبان این سایتها متوجه آثار اعمال خود هستند ؟
بگذریم ...

به هر حال این حرکات ناشایست در این محیط ، ادامه کار را برای ما که در حد امکان و بضاعت سعی کردیم موارد جمع آوری شده از این غبارها پاک بماند سخت کرده است .

دو راه پیش پای ما است :
یکی اینکه در اعتراض به این حرکات ناشایست  فعالیت خود را تعطیل کنیم .
دوم اینکه به صورت آهسته تر و با تدبیر بیشتری تا جایی که اصول کار خدشه دار نشود ، ادامه مسیر بدهیم .

در حال حاضر دومی را انخاب کرده ایم و تا جایی که ببینیم اصول اولیه ای که برای آن پا به میدان گذاشته ایم قابل ادامه است در خدمت شما خواهیم بود .
بنابراین از این پس روال به روزرسانی سایت اگرچه در پایان هر ماه خواهد بود لیکن به این شکل تغییر خواهد کرد :

در ماه های فرد یک بخش جدید از بزرگان  و در ماه های  زوج فایل صوتی و تصویری یا خلاصه ای از بخش هایی که قبلا منتشر شده تحت عنوان گزيده ها منتشر خواهد شد .

در پایان مشخصا و موکدا اعلام می کنیم که در این سایت به دنبال نشر هیچ نوع ذکر یا اذکار خصوصی ، دعاهای خاص ، سیر وسلوک به روش اینترنتی ! ، علوم غریبه ، معرفی استاد ، معرفی گروه یا جلسه ای خاص و امثالهم نبوده و نیستیم .

اگر در ادامه مسیر به این نتیجه برسیم که این خدمت کوچک که هیچ شائبه نفع مالی یا ...  برای هیچ کس نداشته و نخواهد داشت قابل ادامه نیست ، همانجا قلم را بر زمین می گذاریم .

برای تک تک مطالبی که در این پایگاه آمده ارزش و احترامی دوچندان قالئلیم و معتقدیم باید حرمت آنها را نگه داشت.
تا روزی که بتوانیم این حرمت را حفظ کنیم به شرط ادامه حیات در خدمت شما خواهیم بود انشاالله .
به دعای خیر شما خوبان احتیاج فراوان داریم .
همینطور نظرات شما .

یا علی
سردبیر
 

یادداشت چهارم  - دی ماه 1385

الحمدلله رب العالمین
از اینکه لطف خدا شامل حال ما شد و این توفیق را پیدا کردیم تا یک سال دیگر در خدمت شما باشیم خدا را شاکریم .
بعد از گذشت سه سال در عرصه اطلاع رسانی اینترنتی شاید اکنون موقع مناسبی باشد تا برخی از موارد جاری را با شما دوستان در میان بگذاریم .
از روز نخست عزم آن داشتیم تا با رعایت اعتدال و دوری از افراط و تفریط های جاری بتوانیم آیینه ای از چهره واقعی شیعیان و بندگان مخلص خدا در هر لباس و مقامی را به نمایش بگذاریم و از روز نخست نیز اعلام کردیم که این موضوع هدف اصلی ما نیست ، هدف اصلی ، رسیدن به این نقطه است که این بندگان خوب خدا را  با تمام مقام و درجه ای که دارند فقط  قطره ناچیزی از فضایل اهل بیت - ع -  ببینیم ، تا شاید برخی از فضایل ناگفته اهل بیت - ع- از این طریق منتشر شود .

نمی دانیم  چه مقدار توانسته ایم به این هدف نزدیک بشویم و جانهای پاکی که با فطرت خدایی خویش به دنبال دلیل و حقیقت می گردند را سیراب نماییم ، اما امیدواریم که این مختصر توانسته باشد به قدر جرعه ای رفع عطش نماید .

در این مدت با توجه به نظرات دریافتی از دوستان و بازدیدکنندگان یادآوری برخی نکات ضروری می نماید :
 1- مجددا از همه دوستان تقاضا می کنیم قبل از هرگونه انتقاد یا پیشنهاد بخش منشور صالحین را مطالعه بفرمایند .

 2- در صورتی که زندگی این بزرگان را به دقت و حوصله بررسی کنیم ، خواهیم دید که اگر اختلافی در روش و سلوک ایشان دیده می شود کاملا طبیعی و بنا به توانایی آن فرد و همچنین ظرفیت و یا ماموریت ایشان دارد . اگر چه یک ویژگی در تمامی آنها مشترک است و آنهم توکل و حرکت در مسیر با توسل خالصانه و بدون ریا به اهل بیت - ع - است .

3- گله های زیادی از ما شده و می شود که چرا از فلان شخص نام برده اید و از فلان شخص نام نبرده اید .
واقعا تعمد خاصی در میان نیست . از برخی منبع قابل قبولی نداشته ایم ، یا اجازه ای که برای نقل مطالب لازم است به ما داده نشده است ، اما با این حال از بسیاری از بزرگان به صورت غیر مستقیم و در میان نقل حکایات نام برده شده است ، همچنین شاید از کسی در حد فیلم یا عکس یاد کرده باشیم .

 4- یادآوری می کنیم که فعلا اولویت را به کسانی داده شده  که در شبکه اینترنت مهجور بوده و اطلاع کمی از آنها وجود دارد  طبعا افرادی که معروفیت بیشتری داشته یا دارای سایت مستقل هستند در اولویت های بعدی قرار می گیرند .

 5 - حقیقتا سعی کرده ایم همانطور که قول دادیم در نقل مطالب بی طرف بمانیم  و همینطور سعی شده خود را نیز مخاطب این سخنان و مطالب بدانیم و به اصطلاح نصیحت کننده یک طرفه نباشیم .

 6- همه دوستان را به رعایت این اصل دعوت می کنیم که اگر در مواجهه علمی با مطالب مطرح شده به هر دلیلی قادر به درک و هضم آن نبودیم از آن بگذریم و با اظهار نظرهای ناثواب آن را بی برکت و خود را دچار خسارت معنوی نسازیم .

 7- باز هم و با عرض پوزش یادآروی می کنیم ذکر کرامات و یا داشتن آنها برای ما هدف نیست و داشتن یا نداشتن آن فضلیتی محسوب نمی شود .
اگر هم در جایی مطلبی ذکر شده برای شیرین شدن ذائقه خواننده و توجه به مطلب اصلی است .

 8- از دیگر نکات ضروری که ذکر آن واجب آمده این است که اگر چه با آمدن اینترنت کار جستجو و پیدا کردن مطالب بسیار آسان شده و در اندک زمانی آنچه در جستجویش بوده ایم در جلوی ما خود نمایی می کند ، اما نباید فراموش کنیم که پیدا کردن راه رستگاری و سعادت حقیقی به این نیست که توقع داشته باشیم با زدن چند کلید درها به رویمان باز شده و یا با فرستادن چند ئی میل جواب نهایی حاصل آید ، امثال این سایت فقط می توانند به من و شما یادآوری کنند که حقایق و مسایل بزرگی هست ، مبادا آنها را فراموش کنیم و ...

 9 - خدا را شاکریم که این مطالب و نصایح به ما رسید و شکر می کنیم خدا را که به ما توفیق داد مقدار اندکی از آن را به وسیله این شبکه در اختیار شما بگذاریم .
در مقابل ، شاید ما و شما باید از خودمان بپرسیم که واقعا چه مقدار به آنچه فهمیده ایم عمل کرده ایم ؟
چه مقدار تاثیر واقعی در رفتارهای ما داشته است ؟
آیا فقط عادت کرده ایم که مثلا ماهی یکبار چند صفحه ای را مطالعه و ذوق خویش را سیراب کنیم ؟
یا اینکه سعی در اصلاح خویش هم داشته ایم ؟
آیا وقت عمل برای ما فرا نرسیده است ؟
راضی کردن دل شکسته ای ، بدست آوردن رضایت پدر و مادر ، ادای نماز قضایی و ...

 10- زحمات دوستانی که بی ادعا در این خدمت رسانی تلاش کرده اند ، ما را مسئول می کند که با استفاده درست  قدرشناس آن باشیم  و با حرکات غیر اخلاقی آنرا هدر ندهیم .
هنوز هم بسیاری از کاربران  بدون توجه به تاکیدات مکرر سئوالات شرعی از مرجعشان را برای ما می فرستند  یا سئوالاتی که هیچ ربطی به موضوع سایت ندارد .
 نویسندگان برخی وبلاگ های اخلاقی ! که بدون ذکر نام منبع یا اجازه ای از ناشرین با کپی کردن مطالب سایت تعداد پست های خود را افزایش می دهند و ...

بدیهی است که ذکر لطایف و مسایل اخلاقی در محیط بازی مثل اینترنت رعایت ظرایف زیادی را می طلبد ، در غیر اینصورت خواسته یا ناخواسته برکت کار  و همچنین مطالب ذکر شده از بین رفته و این زحمات بدون نتیجه خواهد ماند .

به همین دلیل است که شما هیچ گاه ندیده اید و انشاالله نخواهید دید ما برای این سایت تبلیغ بکنیم یا بخواهیم آنرا محل درآمد قرار داده و یا توسط آن منفعت یا شهرتی کسب کنیم . همین نکات نیز به نحوی دیگر باید توسط مخاطبین ارجمند آن رعایت شود که به نظر می رسد بازدیدکنندگان گرامی به آن واقف باشند .

در همین جا خالصانه از محضر تک تک شما دوستان برای خدمتگزاران این مجموعه طلب دعای خیر می نماییم .
اگر تا کنون این خدمت بی هیچ توقع یا کمک مادی ادامه یافته است ، مطمئن باشید از دعای خیر همین دوستانی است که از گوشه این دنیای بزرگ نزد خدای متعال دعای خیری کرده است .

با تواضع و فروتنی از تک تک دوستان و اساتیدی که گمنام و بی ادعا با نصایح و راهنمایی ها و همکاریهای خود باعث اصلاح و حرکت این مجموعه شده اند قدردانی نموده و برای همه از درگاه الهی حسن عاقبت را خواستاریم .

برای ثبت نظرات و انتقادات شما در آستانه سال چهارم ، دفتر یادبود ویژه ای تدارک شده است ، این دفتر تا آخر اسفند ماه 1385 مفتوح و آماده درج نظر شما می باشد ، بعد از آن مطالب درج شده در همان صفحه برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد .
این دفتر بیشتر به دریافت انتقادادت شما در این مدت ، نکته ها و خاطرات جالب شما ، پیام های شما برای دست اندرکاران سایت و سایر مطالبی که در آستانه سال چهارم می تواند برای بقیه دوستان مفید باشد در نظر گرفته شده است .

به عنوان کلام آخر اینکه :
 نمی دانیم که توفیق ادامه این خدمت تا چه زمانی برای ما فراهم خواهد بود و آیا سال بعدی را شاهد خواهیم بود و یا نه ؟
اما یک چیز مسلم است امانتی به ما و شما رسیده است که هر کس به فراخور حالش چیزی از آن درک کرده است ، امید آنکه این امانت توشه ای برای همه ما باشد . انشاالله .
برادر کوچک شما
سردبیر - دی ماه 1385
 

 یادداشت سوم - دی ماه 1384

الحمدلله رب العالمین  ...
عيد غدير سال 1382 روزی بود که سایت صالحین با به عرصه شبکه اينترنت گذاشت .
و اینک دومين سال فعاليت سايـت صالحين به پایان می رود و سال سوم آن آغاز می شود...  « ادامه مطلب »

 یادداشت دوم - تيرماه 1383

 از شروع به کار سايت صالحين مدتی نزدیک به يک سال می گذرد .
راهنمایی ها ، پیشنهادات و انتقادات شما پشتوانه ارزشمندی برای ادامه این راه بوده و خواهد بود... « ادامه مطلب »

 یادداشت اول  - دی ماه 1382

چندی پيش براي يک تحقيق در مورد زندگاني عبد صالح خدا جناب شيخ رجبعلي خياط درايتنرنت به جستجو مشغول شديم
 بعد از مدتي جستجو تنها چيزي که پيدا شد چند عکس  و يک  توضيح مختصر در مورد ايشان بود!... « ادامه مطلب »
 

 
 

 

 

نقل مطالب سایت ، فقط با اجازه از ناشرين کتابهای منبع
و ذکر کامل لينک  سایت صالحين امکان پذیر می باشد .

 1388-1382 هجری شمسی
Salehin.com
Best View 1024 x 768 - IE 6 or Better